CO WARTO KUPOWAĆ W SKLEPIE ZE ZDROWĄ ŻYWNOŚCIĄ?

Hej!

    Trend na zdrowy tryb życia już jakiś czas temu ogarnął nasz kraj (z resztą nie tylko nasz!). Jego nieodłącznymi elementami są oczywiście zdrowsze odżywianie i sport. Jeśli do tej pory wahaliście się, czy rozpocząć swoją przygodę z siłownią lub inną aktywnością fizyczną - to pamiętajcie, że idzie lato, zatem wszelkie aktywności (również na świeżym powietrzu) będą wskazane! Profesjonalne akcesoria i odzież fitness znajdziecie np. w sklepie ortic.pl. W sklepie tym dostępne są m.in. rollery, hantle, kettlebells, maty i skakanki - ale również sprzęt do rehabilitacji, tj. taśmy, plastry, poduszki rehabilitacyjne czy stabilizatory. Warto zajrzeć zwłaszcza, jeśli odzywa się u Was co jakiś czas jakaś kontuzja lub po prostu szukacie sprzętu sportowego wysokiej jakości.

  Wracając do głównego tematu - nic dziwnego, że wraz ze wzrostem zainteresowania takim stylem życia, wzrosło także zainteresowanie produktami dietetycznymi, a także produktami ze znaczkiem "bio", które czasami błędnie są utożsamianie ze zdrowymi. Nie zawsze tak jest - bo przecież jest np. cukier ekologiczny, który dalej pozostaje cukrem - i wpływ na organizm zostaje taki sam, obojętnie, czy jest znaczek ekoliścia czy nie. Tak czy inaczej, nasz rynek zalała dosłownie fala produktów ekologicznych, bez chemii, bez zbędnych składników. I oczywiście produktów przeróżnych, o których wcześniej nie słyszeliśmy - a dziś są podstawą diety wielu osób. Poza tym rosnąca ilość nietolerancji i alergii pokarmowych "wymusiła" niejako na producentach żywności konieczność wydawania na rynek np. żywności bezglutenowej, bez laktozy, wegańskiej, wegetariańskiej. Przechadzając się między alejkami w markecie coraz częściej możemy trafić na między półki ze zdrową żywnością (śmieszy mnie to określenie - bo co, to pozostała żywność jest chora? :D). Jest ona, podobnie jak ta z ekosklepów, dużo droższa, niż tradycyjna. Są produkty, w które jednak powinniśmy zainwestować. Dziś będzie o tym, co - moim subiektywnym zdaniem - warto kupić na dziale/w sklepie ze "zdrową" żywnością.


1. SŁODZIKI 
I nie chodzi mi oczywiście o sztuczne słodziki, które obecnie można dostać wszędzie "za grosze" - zawierają one substancje słodzące, m.in. sukralozę, aspartam, acesulfam K, sachrynę, których metabolity wpływają negatywnie na organizm. Mówiąc słodziki, mam na myśli substancje takie, jak ksylitol, erytrytol i stewię. I to prawda, są drogie... Ale jeśli ktoś nie potrafi żyć bez słodkiego smaku, a chciałby ograniczyć cukier, to dużo lepszym wyborem będzie kupno właśnie któregoś z tych zamienników, niż sztucznego słodzika w tabletkach... Dlaczego? Weźmy np. ksylitol - oprócz tego, że nie podnosi stężenia glukozy we krwi (a wręcz wpływa na jej poziom regulująco - jest więc nieoceniony u diabetyków), to jeszcze zapobiega próchnicy, działa przeciwko szkodliwym bakteriom w przewodzie pokarmowym, ogranicza rozwój pleśni i drożdży. Erytrytol z kolei dodatkowo działa antyoksydacyjnie, również przeciwpróchniczo, jest niemalże bezkaloryczny i sprawdza się u cukrzyków (tak jak ksylitol). 

2. OWOCE, WARZYWA 
Owoce i warzywa - nawet z konwencjonalnych upraw - są regularnie poddawane testom na obecność pestycydów, herbicydów i pozostałości po sztucznych nawozach. Nie mniej uważam, że lepiej wybierać jednak te ekologiczne - szczególnie, jeśli spożywasz ich większe ilości. Mam na myśli zwłaszcza te, których nie obiera się ze skórki - czyli sałata (lub z owoców - jabłka). Pestycydy, które używane są w rolnictwie konwencjonalnym, są zazwyczaj bardzo odporne na "mycie" - i nawet dokładne umycie nie sprawia, że się ich pozbędziemy. 
Druga sprawa - warzywa i owoce ekologiczne zawierają więcej witaminy C, minerałów i przeciwutleniaczy w porównaniu do tych uprawianych "tradycyjnie". Pamiętajcie jednak o odpowiednim przechowywaniu - zwłaszcza o temperaturze chłodniczej i ochronie przed światłem, ponieważ niektóre składniki są bardzo nietrwałe i szybko mogą ulec zniszczeniu. 

3. NAPOJE OWOCOWE
Jak wiecie, napoje zawsze są odradzane na rzecz soków i czystej wody - między innymi na dodatki takie, jak cukier, barwniki, substancje konserwujące itp. W owocowych napojach ekologicznych zabronione jest jednak stosowanie przeróżnych dodatków - w tym właśnie stabilizatorów, konserwantów i barwników, które mają wpływ na skupienie uwagi u dzieci (więcej na ich temat przeczytacie tutaj). I oczywiście nie wolno dodawać do nich sztucznych substancji słodzących – które nagminnie występują w "konwencjonalnych" napojach. Napoje takie, jeśli są pochodzenia ekologicznego, są dużo zdrowsze, niż te tradycyjne. Aczkolwiek nie zapominajmy, że i tak lepiej pić soki!

4. PŁATKI DROŻDŻOWE
Płatki drożdżowe nieaktywne to prawdziwi cudotwórcy i warto zwrócić na nie uwagę. Jeśli marzy Wam się piękna cera i piękne włosy, powinniście włączyć je do diety (w postaci koktajlu, ale też sosu, panierki do kotletów czy zamiast bułki tartej). Dlaczego jeszcze warto je spożywać? Płatki drożdżowe charakteryzują się dużą zawartością witamin (B1, B2, B5 i B6, biotyna, ale też wzbogaca się je w witaminę B12), zawierają dużo składników mineralnych (cynk, chrom, żelazo, wapń, magnez, fosfor, miedź), są świetnym źródłem białka, pobudzają organizm i dodają energii, pomagają również utrzymać naturalną mikroflorę jelit i wątroby.  Płatki drożdżowe dostaniecie stacjonarnie (i w internecie) w sklepach ze zdrową żywnością.

5. (PSEUDO)ZBOŻA - AMARANTUS I KOMOSA RYŻOWA
Są to zboża bezglutenowe, co jest niezwykle istotne dla osób chorych na celiakię i oczywiście tych, którzy nie tolerują glutenu. Tak właściwie są to pseudozboża, które mają w swoim składzie więcej białka, niż zboża tradycyjne (nawet do 18% białka w komosie ryżowej). Komosa ryżowa i amarantus dostarczają organizmowi aminokwasów egzogennych, dużych ilości błonnika, witamin, minerałów (żelaza, magnezu, wapnia), antyoksydantów (w tym witaminy E), a także nienasyconych kwasów tłuszczowych - głównie oleinowego, linolowego i linolenowego. Amarantus zawiera też taki składnik, jak skwalen - o silnych właściwościach przeciwutleniających, ujędrniających, jest też on odtrutką na działanie ksenobiotyków (w tym leków). Jak widzicie, te dwa pseudzboża mogą zrobić dla organizmu naprawdę wiele dobrego!

6. MĄKA KOKOSOWA 
Jest ona świetnym zamiennikiem mąki pszennej, najczęściej wykorzystywanej w kuchni. Ma w porównaniu do niej 10x więcej błonnika - tak więc wspiera trawienie, obniża poziom glukozy we krwi, ale też reguluje gospodarkę cholesterolem i kwasami żółciowymi. Błonnik jest niezastąpiony w profilaktyce antynowotworowej, cukrzycy i chorób mięśnia sercowego.  Mąka kokosowa nie zawiera glutenu, a więc jest przydatnym produktem dla osób chorujących na celiakię - można z niej robić przeróżne dania, w tym ciasta, pierogi, ciastka, kluski... Można jeść ją także na surowo, np. z płatkami i jogurtem! Jak widzicie, możliwości i zastosowań jest wiele! 


   Oczywiście, o produktach, które warto kupić w sklepach ze zdrową żywnością, jest dużo więcej! Ja jednak wybrałam swoją szóstkę produktów, które są uniwersalne i nadają się do wielu dań - nie będzie tak, że kupicie, użyjecie raz i wsadzicie do lodówki czy szafki. Napoje są przykładem produktu, który - z produkcji ekologicznej - na pewno będzie lepszym wyborem, niż konwencjonalny! Dajcie znać co myślicie :)

Buziaki,
Kats. 

CONVERSATION

8 komentarze:

  1. z tej listy najbardziej interesowałby mnie zakup mąki kokosowej, fajnie, że jest możliwość zamienienia tradycyjnej na rzecz zdrowszej :)
    co do słodzików to właśnie są drogie na szczęście od kilku miesięcy nauczyłam się ograniczać cukier (nie mówię o czekoladzie oczywiście xd tylko cukrze-cukrze)
    pozdrawiam i zapraszam :)
    stylowana100latka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. swietny post :) ja używam mąki kokosowej do domowych batoników bounty ;) pyszne są :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja kupuje ksylitol, no i poluję na dobrej jakości mąkę kokosową :)
    Pozdrawiam, Juliet Monroe :)

    OdpowiedzUsuń
  4. świetna lista - jestem ciekawa tej mąki kokosowej

    OdpowiedzUsuń
  5. Mąka kokosowa jest cudna 😁 Ostatnio przymierzam się do takich słodzików, ale boje się, ze się nie polubimy 😜

    OdpowiedzUsuń
  6. kolorowo, smacznie i zdrowo;-) więcej takich przydatnych postów!!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Post wyglada bardzo zdrowo.

    OdpowiedzUsuń

Byłoby mi bardzo miło, gdybyście wyrazili swoją opinię. A jeśli blog Wam się podoba, może dodacie do obserwowanych? :)
ZAPRASZAM RÓWNIEŻ NA FANPAGE

Back
to top